Staff

Head

   

Principal - Acting Head - Mr Eddy Newton

Deputy Heads

   

Mrs Fiona Love - Academic

 

Mr Andy Boyle - Pastoral 

Leadership Team

   

Mrs Emily Brawn - Head of Girls

 

Mrs Ginnie Davis - Head of Learning Support

 

Mr Shaun Foster - Senior Master

 

Mrs Maria McAloon - Head of Pre-Prep

 

Form Teachers                           

 

Head of Early Years Miss Tracey Renshaw
RD Mrs Amanda Dawkins
RF Mrs Kate FitzGerald
RR Miss Tracey Renshaw
RW Mrs Sarah Wimborne
   
Head of Lower Prep Mrs Lindsay Dickinson
1H Mrs Hannah Hopkins
1L Mrs Monique Langman
1LH Mrs Laura Hook
1T Mrs Emma Taylor
2A Mrs Beverley Allen
2D Mrs Lindsay Dickinson
2V Miss Jessica Veitch
2W Mr Matthew Wong
   
Head of Middle Prep Miss Hannah Richards
3A Mrs Bianca Aslam
3AB Mr Andrew Boyle
3B Miss Rachel Buckley
3T Mrs Tracey Taylor
4G Mr Tom Graham
4H Mrs Ros Hanslip
4N Mrs Rebecca Newman
4V Mrs Emma Verdon
   
Head of Upper Prep Mr Ross Marchant
5B Mrs Emily Brawn
5G Ms Lindsey Gandy
5LG Mrs Liz Gilkes
5S Mrs Anne Swarbrick
6H Mr Richard Hancock
6M Mme Francoise Martelli
6P Mrs Samantha Palfrey
6S Mrs Charlotte Simpkins

 

 

Subject Teachers

English

Mrs Anne Swarbrick - Head of English

Mrs Emily Brawn

Ms Lindsey Gandy

Mr Tom Graham

Mr Richard Hancock

Mrs Samantha Palfrey

Miss Hannah Richards

 
Maths

Ms Lindsey Gandy - Head of Maths

Mrs Rebecca Williams

Mrs Phillipa Biggs

Mr Andrew Boyle

Mrs Emily Brawn

Mrs Ros Hanslip

Ms Lindsey Gandy

Mrs Liz Gilkes

Mr Tom Graham

Mr Ross Marchant

Miss Hannah Richards

 
Science

Mrs Phillipa Biggs - Head of Science

Mr Mike Clarke

Mr Tom Graham

Mrs Fiona Love

 
ICT

Mr Shaun Foster - Head of ICT

Mr Tim Saunders

 
Modern Lanuages

Mme Francoise Martelli - Head of Modern Languages

Mlle Laurence Pasquini

Mlle Marion Gosselin

Ms Gloria Espinar

 
History

Mrs Samantha Palfrey - Head of History

Mr Tom Graham

Miss Hannah Richards

 
Geography

Mr Richard Hancock  - Head of Geography

Mr Shaun Foster

Mr Tom Graham

Mrs Liz Gilkes

Miss Hannah Richards

 
Latin 
Mrs Anne Swarbrick - Head of Latin
 
Philosophy and Classics

Miss Hannah Richards - Head of Philosophy and Classics

 
EAL (English as an  additional language)       

Mrs Helen Pardo - EAL Co-Ordinator 

Mrs Gillian Wright

 
German Language Specialist     
Mrs Nicole Madrian
 
R.E.
Mrs Rebecca Williams - Head of R.E.
 
DT

Mrs Rachel Hicks

Mrs Louise Rau

Mrs Linda Saxton (Technician)

 
Art

Mrs Sarah Brown - Head of Art

Mrs Barbora Freitas

 
Music

Mr Andrew Stratford - Director of Music

Mrs Karen Stratford - Music/LAMDA Specialist

 
Games and Sports Coaches

Mr John Brodley - Director of Sport - Head of Boys' Games

Mrs Alex Druce - Head of Girls' Games

Mr Andrew Boyle

Mr Richard Brooks

Mr Mike Clarke

Mrs Liz Gilkes

Mr Tom Graham

Mrs Ros Hanslip

Mrs Anna Marchant

Mr Ross Marchant

Miss Chloe Sawyer

Miss Louise Tyrer

 
Activities

Mr Mike Clarke - Director of Activities - Prep

Miss Chloe Sawyer - Pre-Prep

 
Librarian
Mrs Elspeth Greig

 

Learning Support

 

SENCO, Head of Learning Support

Mrs Ginnie Davis

Mrs Gill Beaumont

Mrs Liane Beech

Mrs Helen Steel

 

Teaching Assistants

Mr Connor Blakey

Mrs Julia Boodell

Miss Anna Charouli

Miss Rosie Curtis

Mrs Polly Dingle

Miss Gloria Espinar

Miss Lara Hawthorne

Miss Hayley Hurford

Miss Mary-Cait Love

Mrs Kim Nelson

Miss Melinda Papp

Miss Laura Simons

Miss Hana Uvirova   

Mrs Hannah Waldron

Miss Jessica Willsher

Mrs Megan Wootten

 

Nursery

Mrs Jackie Capstick - Nursery Manager

Miss Hannah Braham

Mrs Charlie Branch

Miss Karen Francis

Mrs Claire Lawrence

Miss Eliska Pokorna

Miss Anita Rigby

Mrs Joanne Tombs

Ms Jill Tuffley

 

Gap Year Students

Mr Tom Guthrie

 

Administration

Registrar Mrs Francesca Gentili
Marketing Director Mrs Ali Newton
Marketing Assistant Mrs Rosemary Masters
Information Systems Mrs Laura Maskrey
Head's PA Mrs Susan Brennan
School Receptionist Miss Pip Sayers
Domestic Bursar Mrs Leanne Foster
School Nurse Mrs Sinead Ferramosca
Housekeeper Mrs Barbie Thomas
Chef Manager Mrs Ruth Castle
Head Groundsman Mr Rob Maskrey
Head of Maintanance Mr Peter Thomas

 

 

Click here for a list of Staff Qualifications